
Erdély legjelentősebb informatikai fórumának adott otthont 2018 október 17-19 közt a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi. A mintegy 40 székelyföldi informatikai vállalkozást tömörítő IT Plus Klaszter által szervezett eseményre olyan közismert előadókat hívtunk meg, akik hozzájárulhatnak a térség társadalmi és gazdasági fellendítéséhez. A konferencia során ismertettük a Design Bank és a Digitális Székelyföld projekteket, amelyek célja kiaknázni a digitális technológia lehetőségét, ezt a tudást pedig Székelyföld fejlesztésére fordítani.
Első nap, szerdán az ötletgazdák, főépítész és designer bemutatták a Design Bank projektet, az épületátalakítási és belső rendezési terveket. A városközponti volt Nemzeti Bank épületének átalakítási terveit a klaszter az önkormányzatnak adományozza és a város finanszírozza a munkálatokat. A kezdeményezők arra számítanak, hogy egy két éven belül már a Design Bank épületében szervezhetik az informatikai konferenciát. Bihari Béla kifejtette: jelenleg a betonról azaz az épület átalakításáról beszélnek, viszont az elkészültéig ki kell találni azokat a programokat, amelyek révén élettel telik meg a Design Bank. Rácz Attila, az IT Plusz Klaszter alelnöke hozzátette: elképzelésük szerint a nyitott terekbe programok révén becsalják az üzleti élet, a design, az informatika iránt érdeklődő fiatalokat, a vállalkozó kedvűek bérelhetnek munkavégzéshez szükséges teret, bejegyezhetik oda cégüket majd amikor megerősödnek és kinövik azt a teret kiköltöznek saját székházukba és helyt adnak másoknak.
Információs dömpingre van szükség ahhoz, hogy gyermekek és idősek egyaránt fejlődhessenek a digitális világban – hangzott el a konferencia második napján, a hivatalos megnyitón. Bihari Béla, az IT Plus Klaszter elnöke, Henning László-János, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke és Edler András György, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egyetértettek abban, ha sikerül legyőzni a bizonytalanságot, illetve felülemelkedni a régióra jellemző konzervatív gondolkodások, a Digitális Székelyföld projektet is sikerre vihetik. A plenáris előadásokat Somodi Zoltán, a bukaresti Matrix Business Consulting CEO-ja indította, aki Koreával példázódva nyugtázta, hogy a smart city bizonyítottan is intelligensebb életvitelhez vezet. Dr. Paller Gábor, a magyarországi Széchenyi István Egyetem tudományos főmunkatársa konkrét példák segítségével érzékeltette az intelligens városra történő átváltás fontosságát. A Green Fox Academy egy olyan budapesti iskola, amely „nem programozókból” képez junior programozókat – Fazekas Borbála CEO ennek sikertörténetét vázolta a továbbiakban.
Oktatás, humántőke és business témákban zajlottak a délutáni szekcióelőadások: #agrárIT, #szakmaigyakorlat #sikeresprojektek, #digitálisoktatás témákat boncolgattuk a meghívott előadókkal.
Innováció és digitalizáció – a gazdaság és a kormányzás jövője is ettől függ. Nem csupán üzleti változást eredményezhet, hanem közösségünk megmaradásának, fejlődésének és sikerének is az alapja. Ezt hangsúlyozták az 5. Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia harmadik, egyben utolsó napjának előadói pénteken, Sepsiszentgyörgyön. Előadást tartott Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos, Porcsalmi Bálint, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő és az Európai Néppárt kis- és közepes vállalkozásokat támogató lobbi szervezet alelnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, valamint Besenyei Sarolta európai bizottsági szakértő, a Romániai Smart City és Mobilitási Egyesület alelnöke. A nap folytatásában új trendekről és technológiákról, szoftverfejlesztésekről, valamint okos városok és digipolgikról beszélgettek a konferencia meghívott előadói.
A szervezők nevében Bihari Béla, az IT Plus Klaszter elnöke bejelentette, jövőre Székelyudvarhely ad majd otthont a 6. Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferenciának, október 18-19-én.