Az IT Plus Klaszter idén Gyergyószentmiklóson szervezte a már hagyományosnak számító Karácsonyi IT Meetupot. A rendezvény célja, hogy a Székelyföldről elszármazott, de ünnepkre hazatérő szakembereknek és az itthoni IT közösségnek biztosítsunk találkozási lehetőséget: egy olyan fórumot, ahol megoszthatják tapasztalataikat és tudásukat, ahol közösen gondolkodhatunk Székelyföld fejlődésének kitörési pontjain.
A találkozót a klaszter elnöke, Bihari Béla nyitotta meg, köszöntve a több mint 50 résztvevőt, majd átadta a szót az előadóknak: Gagyi Benedek szoftverfejlesztőnek a Cloudera-tól, Csató Lehel professzornak, Minier Zsolt szabadúszó programozónak, és végül Orbán Botond sr. szoftverfejlesztőnek a Toptal-tól. Az előadók többsége gyergyószentmiklósi származású, így még hangsúlyosabb a találkozó mondanivalója - hazahozni és szórni a tudást.
A rendezvény nem csak tartalmas, de jó hangulatú találkozó is volt egyben, ezt segítette az előadásokat követő pezsgőköszöntő, a jó bor és a finom vacsora is.
A rendezvényt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. Köszönet érte!
Jövőre újra találkozunk, hisz 2020-ban is szervezünk Meetupokat, Digitális Székelyföld Konferenciát és képzéseket.
Eseményeinket követheted Facebook oldalunkon vagy a www.digitalisszekelyfold.ro honlapon! Légy résen!
Október 17–19-én hatodik alkalommal, ezúttal Székelyudvarhely ad otthont a 6. Digitális Székelyföld Konferenciának az IT Plus Klaszter szervezésében. Erdély legnagyobb digitális fóruma a régió aktív vállalkozóinak, oktatóinak, önkormányzatainak és szakembereinek találkozópontja, melynek célja a technológia új lehetőségeinek feltárása és ez által Székelyföld fejlesztése. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is a globális digitális tér új trendjeit, valamint sikeresen működő innovatív modelleket és gyakorlati alkalmazásokat mutatnak be hazai és külföldi szakemberek a konferencián.
A konferencia bejárja Székelyföldet. Tavaly Sepsiszentgyörgyön a Startup Weeket támogatta, idén az székelyudvarhelyi fellendülő IT mozgalmat erősíti a rendezvényünk. Arra törekszünk, hogy felfedezzük, megismertessük és fejlesszük azokat az értékeket, amelyek leginkább jellemzik Székelyföldet, és ez által bekerüljünk a globális digitális tér vérkeringésébe. Jó utón halad a Digitális Székelyföld építése, korszerűsítése, de még sok munka van hátra. A továbbiakban is az a célunk, hogy egy hosszútávú, ifjúság közeli digitális jövőképet hozzunk létre és előadásaink, szakmai fórumaink által a bevonjuk a fiatalokat ebbe a folyamatba. – hangsúlyozta Bihari Béla, az IT Plus Klaszter elnöke.
Idén is olyan korszerű innovatív ötleteket, gyakorlati példákat mutatnak be a szakemberek, amelyek Székelyföldet társadalmilag és gazdaságilag is fejleszteni tudják. A 6. Digitális Székelyföld Konferencia kiemelt témái a d!security - a vállalkozók és vállalkozások kiberbiztonságáról, a d!SME's - a vállalkozások digitalizációjáról és digitális jövőjéről, a digipolgik&smartcity – folytatjuk a megkezdett beszélgetést a digipolgikkal okosodó városainkról, a research&development - székelyföldi kutatók mutatnak be fejlesztési projekteket az alkalmazott IT tükrében, gadgets - azaz a digitális eszközök és kütyük folyamatosan újuló világa, tech day - pénteken hazai és határon túli szakemberek tartanak interaktív előadást blockchainről, UX-ről, programozásról, hardver és szoftver kihívásokról, és nem utolsó sorban lesz d!education - ahol beszélünk informatika-oktatásról valamint az oktatás jövőképéről a digitális világban.
Az eseményen jelen lesz és előad Daradics Kinga, a MOL Group Hungary felsővezetője, Magyari Péter értékesítési igazgató az Oracle képviseletében, Bálint Zoltán orvosi diagnosztika projektvezető a BBTE részéről, Szabó W. Péter UX szakember és még sok más meghívott.
A KÉZműves életre kelti a természetet és élteti a hagyományt - az ÉSZműves életre kelti az ötletet és élteti az innovációt!
Látogass el idén is az Észműves Sátorba egy jó beszélgetésre, vagy hallgass meg egy izgalmas előadást egy pohár jó bor melett! Helyszín a Bástya Vendéglő udvara (Sepsiszentgyörgy, Olt utca 6. szám).
Aktuális gazdasági témák, innováció, startup és szakmai előadások kerülnek terítékre. Tekintsd meg az alábbi programterveket, vagy látogass el az esemény Facebook oldalára!
Az IT Plus Klaszter idén Karácsonykor is szervez szakmai találkozót a székelyföldi származású IT szakemberek számára, 2017. december 27-én, Csíkszeredában.
Az egynapos rendezvény célja - és az időzítés is ezt a célt szolgálja- egy találkozópontot biztosítani az IT területen itthon tevékenykedő, valamint az elszármazott, de ünnepekre hazatérő szakemberek számára, lehetőséget adni a párbeszédre, szakmai tapasztalatcserére és együttműködésre.
A szakmai program keretén belül bemutatkoznak régi és új klasztertagok, bemutatjuk a Digitális Székelyföld és Design Bank programjaink fejleményeit, diákcsoportok mutatják be kreatív projektjeiket és a kifejlesztett applikációikat, de terítékre kerülnek izgalmas szakmai előadások is big data, blockchain és UX témakörökben.
Erdély legjelentősebb informatikai fórumának adott otthont 2018 október 17-19 közt a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi. A mintegy 40 székelyföldi informatikai vállalkozást tömörítő IT Plus Klaszter által szervezett eseményre olyan közismert előadókat hívtunk meg, akik hozzájárulhatnak a térség társadalmi és gazdasági fellendítéséhez. A konferencia során ismertettük a Design Bank és a Digitális Székelyföld projekteket, amelyek célja kiaknázni a digitális technológia lehetőségét, ezt a tudást pedig Székelyföld fejlesztésére fordítani.
Első nap, szerdán az ötletgazdák, főépítész és designer bemutatták a Design Bank projektet, az épületátalakítási és belső rendezési terveket. A városközponti volt Nemzeti Bank épületének átalakítási terveit a klaszter az önkormányzatnak adományozza és a város finanszírozza a munkálatokat. A kezdeményezők arra számítanak, hogy egy két éven belül már a Design Bank épületében szervezhetik az informatikai konferenciát. Bihari Béla kifejtette: jelenleg a betonról azaz az épület átalakításáról beszélnek, viszont az elkészültéig ki kell találni azokat a programokat, amelyek révén élettel telik meg a Design Bank. Rácz Attila, az IT Plusz Klaszter alelnöke hozzátette: elképzelésük szerint a nyitott terekbe programok révén becsalják az üzleti élet, a design, az informatika iránt érdeklődő fiatalokat, a vállalkozó kedvűek bérelhetnek munkavégzéshez szükséges teret, bejegyezhetik oda cégüket majd amikor megerősödnek és kinövik azt a teret kiköltöznek saját székházukba és helyt adnak másoknak.
Információs dömpingre van szükség ahhoz, hogy gyermekek és idősek egyaránt fejlődhessenek a digitális világban – hangzott el a konferencia második napján, a hivatalos megnyitón. Bihari Béla, az IT Plus Klaszter elnöke, Henning László-János, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke és Edler András György, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egyetértettek abban, ha sikerül legyőzni a bizonytalanságot, illetve felülemelkedni a régióra jellemző konzervatív gondolkodások, a Digitális Székelyföld projektet is sikerre vihetik. A plenáris előadásokat Somodi Zoltán, a bukaresti Matrix Business Consulting CEO-ja indította, aki Koreával példázódva nyugtázta, hogy a smart city bizonyítottan is intelligensebb életvitelhez vezet. Dr. Paller Gábor, a magyarországi Széchenyi István Egyetem tudományos főmunkatársa konkrét példák segítségével érzékeltette az intelligens városra történő átváltás fontosságát. A Green Fox Academy egy olyan budapesti iskola, amely „nem programozókból” képez junior programozókat – Fazekas Borbála CEO ennek sikertörténetét vázolta a továbbiakban.
Oktatás, humántőke és business témákban zajlottak a délutáni szekcióelőadások: #agrárIT, #szakmaigyakorlat #sikeresprojektek, #digitálisoktatás témákat boncolgattuk a meghívott előadókkal.
Innováció és digitalizáció – a gazdaság és a kormányzás jövője is ettől függ. Nem csupán üzleti változást eredményezhet, hanem közösségünk megmaradásának, fejlődésének és sikerének is az alapja. Ezt hangsúlyozták az 5. Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia harmadik, egyben utolsó napjának előadói pénteken, Sepsiszentgyörgyön. Előadást tartott Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos, Porcsalmi Bálint, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő és az Európai Néppárt kis- és közepes vállalkozásokat támogató lobbi szervezet alelnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, valamint Besenyei Sarolta európai bizottsági szakértő, a Romániai Smart City és Mobilitási Egyesület alelnöke. A nap folytatásában új trendekről és technológiákról, szoftverfejlesztésekről, valamint okos városok és digipolgikról beszélgettek a konferencia meghívott előadói.
A szervezők nevében Bihari Béla, az IT Plus Klaszter elnöke bejelentette, jövőre Székelyudvarhely ad majd otthont a 6. Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferenciának, október 18-19-én.
Ötödik alkalommal is Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia – a cél: Székelyföldet fejleszteni! Október 18 – 20. között ötödik alkalommal, ezúttal Sepsiszentgyörgyön kerül megszervezésre a régió és Erdély legjelentősebb szakmai fóruma.
A Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia céljai változatlanok: továbbra is aktívan kiaknázni a digitális technológia lehetőségeit, ezt a tudást pedig Székelyföld fejlesztésére fordítani. Legújabb ágazati trendek! Sikeresen működő innovatív modellek! Olyan jó példákat mutatunk be, amelyek Székelyföldet társadalmilag, de gazdaságilag is fejleszteni tudják!
Gyere el, építsük közösen a Digitális Székelyföldet! Tudj meg többet ITT!
Konkrét elképzelésünk van arról, hogy milyennek kell lennie a fejlődő Székelyföldnek! Olyan hivatalokkal kell rendelkeznie, ahol nem kell sorban állni, vagy ahova be sem kell menni, hogy megoldódjanak az emberek problémái. Olyan városokkal, ahol ingyenes a WiFi, ahol nem ciki zöldnek lenni és kerékpározni autózás helyett. Az innovatív Székelyföldnek pedig van arra lehetősége, hogy jó pénzért árulja a világ másik végén szőtteseit is akár. Korszerűsíteni kell – ez jelentheti a kitörés lehetőségét!
Velünk lesz Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos, Molnár Szilárd, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Tervezési és Elemzési Osztályának vezető tervezője, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt kis- és közepes vállalkozásokat támogató lobbi szervezetének alelnöke, Paller Gábor, a Széchenyi István Egyetem tudományos főmunkatársa és még sok más meghívott.
A negyedik alkalommal megrendezésre kerülő szakmai konferencia célja a régióban, illetve a nemzetközi piacokon működő IT&C vállalkozások, szakemberek, oktatók és önkormányzatok közötti kapcsolati háló kiépítése és ápolása. Bemutatásra kerülnek a legújabb ágazati trendek, sikeresen működő innovatív modellek és a régió legjobb startup ötletei, ugyanakkor lehetőséget teremtünk az IT&C szektoron belüli és kívüli vállalkozások közötti üzleti kapcsolatok kialakítására is.
BIHARI Béla – IT Plus Klaszter – Elnök / Gnome Design – CEO; MIKLÓS Ervin – IT Plus Klaszter – Alelnök / LGT Proiect – CEO; TÓTH Attila – Cognitive Creators - Managing Partner
ANTAL Árpád - András
"A feladat / a kihívás: Ugorjunk át 30 évet!" Sepsiszentgyörgy - Polgármester Prezentáció
Dr. ZSIGMOND Barna Pál
Magyarország Főkonzulátusa, Csíkszereda - Főkonzul
FÜLÖP László Zsolt – Szováta – Polgarmester; MIKLÓS Ervin – IT Plus Klaszter – Alelnök; BIHARI Béla – IT Plus Klaszter – Elnök / Gnome Design – CEO; Lukács László Alpár – Cognitive Creators - Managing Partner
HILD Imre
Digital Factory Accelerator, Global Platforms - business angel / contributing partner
MÓZES Lóránd
Flashnet - Tulajdonos
SPALLER Endre
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal - Kapcsolati elnökhelyettes
TUNKEL Richárd
Mortoff - Service line director
"Lego Robot" program bemutatása - Tánczos Barna (szenátor) és a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákjai
Szponzor prezentációk
Moderál: RÁCZ Attila
Magic Solutions -Tulajdonos
11:30-12:00
Kávészünet
11:30-12:00 Kávészünet
Szekcióülések
Market 2 Tech
Tech 2 Tech
User Experience & Mobile World
Tech 2 Tech
Web Trends
12:00-13:30
Market 2 Tech
Digitális Székelyföld - Székelyföld Szívügyünk
ANDRÁS NAGY Róbert
Kovászna Megyei Korház - Menedzser
Dr. DEMETER Ferenc
Hargita Megyei Korház - menedzser
Dr. FEJÉR Szilárd
Pro-Vitam Klinika - Kémikus
HENNING László - János
Kovászna Megye Tanácsa - Alelnök
VASS Levente
Studium Prospero alapitvány, elnök
Moderál: BIHARI Béla
IT Plus Klaszer - elnök Gnome Design - CEO
Tech 2 Tech
User Experience & Mobile World
12:00-12:45 - UI - UX Tudod mi a kettő közt a különbség?
TÓTH Attila
Cognitive Creators - Managing Partner
12:45-13:30 - DevOps: érteni a termékünket IDE-től a Production-ig
Az online regisztráció lezárult, a helyszínen a recepciónál lehet majd regisztrálni!
Megközelítés
Repülőjáratok
Október 12.
Budapest – Marosvásárhely WIZZAIR 15:25 - 17:45
+1:11 h (G.Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel Október 13.
Budapest – Bukarest TAROM 9:35-12:15 , 14:15-16:55, 19:50-22:30
+4:45 h (G.Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel Október 14.
Budapest – Bukarest WIZZAIR 15:25-17:45
+4:45 h (Google Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel
Budapest – Bukarest TAROM 14:15-16:55
+4:45 h (Google Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel
A negyedik alkalommal megrendezésre kerülő szakmai konferencia célja a régióban, illetve a nemzetközi piacokon működő IT&C vállalkozások, szakemberek, oktatók és önkormányzatok közötti kapcsolati háló kiépítése és ápolása. Bemutatásra kerülnek a legújabb ágazati trendek, sikeresen működő innovatív modellek és a régió legjobb startup ötletei, ugyanakkor lehetőséget teremtünk az IT&C szektoron belüli és kívüli vállalkozások közötti üzleti kapcsolatok kialakítására is.
Az online regisztráció lezárult, a helyszínen a recepciónál lehet majd regisztrálni!
Megközelítés
Repülőjáratok
Október 12.
Budapest – Marosvásárhely WIZZAIR 15:25 - 17:45
+1:11 h (G.Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel Október 13.
Budapest – Bukarest TAROM 9:35-12:15 , 14:15-16:55, 19:50-22:30
+4:45 h (G.Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel Október 14.
Budapest – Bukarest WIZZAIR 15:25-17:45
+4:45 h (Google Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel
Budapest – Bukarest TAROM 14:15-16:55
+4:45 h (Google Maps) transfer -> Szováta Danubius Hotel
Idén negyedik alkalommal kerül megszervezésre Székelyföld legkiemelkedőbb IT tematikájú rendezvénye, a IV. Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia. Az eseménynek a szovátai Danubius Health Spa Resort ad otthont, október 13-14. között. A székelyföldi és erdélyi régiót érintő, számítástechnikai és információ-technológiai tematikájú szakmai konferencia szervezésében jelentős szerepet vállal a térségben működő IT&C vállalkozásokat tömörítő IT Plus Klaszter, valamint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
A konferencia célja a régióban és a nemzetközi piacokon működő IT&C vállalkozások, szakemberek, oktatók és önkormányzatok közötti kapcsolati háló kiépítése és ápolása. Bemutatásra kerülnek a legújabb ágazati trendek, sikeresen működő innovatív modellek és a régió legjobb start-up ötletei, ugyanakkor lehetőséget teremtünk az IT&C szektoron belüli és kívüli vállalkozások közötti üzleti kapcsolatok kialakítására is.
A 2016-ra becsült számadatok:
250+ résztvevő, 80+ meghívott előadó, 25+ szakmai beszélgetés, 10+ startup ötlet
Szemelvények az idei konferencia tematikájából:
#digitálisszékelyföld - Tudásmegosztó virtuális közösség
#e-közigazgatás - Digitális korban digitális polgárok
#oktatáshr - Hogyan képezd a csapatod
#akcelerátorprogram - Az innovatív ötlet gyújtózsinórja
#businessangels - Hogyan találj befektetőt start-upodhoz?
#bigdata&iot - Mi következik az üzleti intelligencia után?
#security – Lehet-e a felhőbe költözni biztonságosan?
Építő jellegű kerekasztal-beszélgetések és érdekes előadások keretében, számos a térséget előremozdító ötlet fogalmazódott meg Bálványosfürdőn a harmadik Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencián. Szeptember 24-25. között szervezett rendezvény két napján több, mint kétszázötven résztvevő járult hozzá megtisztelő jelenlétével, tudásával, kapcsolataival a székelyföldi, erdélyi IT&C ágazat fejlődési irányvonalának a meghatározásához.
Idén a szervezők öt fő témakörbe csoportosították a plenáris- és szekció-előadásokat, érdemben beszéltek az IT oktatásról, startup kultúra és innovatív megoldások népszerűsítéséről és jövőbeni lehetőségeiről, vállalkozásfejlesztésről, önkormányzatok, valamint közigazgatási intézmények fejlesztési stratégiáiról, IT&C megoldásokról és szakmáról.
Újdonságnak számító párhuzamosan zajló kerekasztal-beszélgetéseken is erős volt a jelenlét, átlagban ötven érdeklődő kapcsolódott be különböző szakmai vitákba, amelyek végkimenetelében konkrét javaslatok és intézkedések fogalmazódtak meg.
A kétnapos konferencia hivatalos megnyitójára a Grand Hotel Bálványos nagy konferenciatermében került sor, ahol elhangzott, hogy szükség van az ilyen jellegű szakmai találkozókra, az erdélyi régióban tevékenykedő gazdasági, oktatási, közigazgatási és civil szereplők közötti párbeszédre. Örvendetes, hogy sikerült elérni az IT&C szakterület beiktatását a Kovászna és a Hargita megyei 2014-2020-as fejlesztési stratégiákba. A közeljövőben a kitartó, közös munka, építkezés következtében Székelyföld, tágabb értelemben Erdély az információtechnológia Szilícium-völgyeként lehet jelen Kelet Európában. Mindehhez fontos a megfelelő szakemberképzés és az elvándorolt tehetségek hazavonzása, hiszen tapasztalatukkal, valamint az új és innovatív technológiák ismeretének birtoklásával emelhető az itthon végzendő projektek színvonala.
Első nap folytatásaként fókuszba került az e-közigazgatás, e-egészségügy, vállalkozásfejlesztés, oktatás és szakképzés, valamint a nők szerepe az IT-ban. Elhangzott, hogy napjaink modern technológiai megoldásainak köszönhetően felgyorsítható az e-közigazgatási rendszerben történő ügyintézés, emelhető egészségügyi szolgáltatások minősége is, a paciensek online nyilvántartása, kórlapokat tartalmazó adatbázisok elérhetővé tétele által több egészségügyi intézményben. A térségben működő informatikai vállalkozások az előbbiekben említett közigazgatási, egészségügyi, mezőgazdasági rendszerek kiépítésében nyújthatnak szakmai segítséget.
Az oktatás és munka szekcióban több informatikai vállalkozás vezetője, egyetemi oktatók, diákok a hatékony együttműködés lehetőségeire keresték a választ, miként képezzék a jövő informatikusait, hogyan lehet szakmai gyakorlatokba bekapcsolódni az egyetem mellett.
Vállalkozásfejlesztés témakörben a legújabb pályázati kiírásokról értekeztek, valamint feltárták, miként lehet sikeresen megteremteni a pénzügyi hátterét egy nagyobb projektnek.
Egy különleges beszélgetés zárta a csütörtöki napot, sor került az IT-ban dolgozó hölgyek élménybeszámolóira. Közhely, hogy az IT-szektorban nagyon kevés nő dolgozik, viszont a beszélgetésből kiderült, hogy sok esetben hasznos meglátásokkal segítik férfi kollégáik munkáját a szoftverfejlesztéstől indítva a stratégiai döntések meghozataláig.
A második nap indítójaként bemutatták a Digitális Magyarország fejlesztési stratégiájának alappilléreit, majd ezt követte a Hargita és Kovászna megyei fejlesztési stratégiák ismertetése. Az elhangzottak alapján megszületett a Digitális Székelyföld gondolata, amely tükrében cselekedni kell a digitális infrastruktúra, ügyintézés, készségek, valamint közösségek fenntartására és további fejlesztésére. Ezt követően az informatikusok az új rocksztárok hasonlat mentén kibontakozott előadás keretében a szakemberek képzésére került a hangsúly, itt több modellt mutattak be, arra hogy miként lehet bárkiből is jól fizetett informatikus.
Egyedi kezdeményezésként először került sor a székely elevator pitch kísérletre, amely keretében tizenhat IT Plus klasztertag négy percben mutatta be saját vállalkozásának legfontosabb jellemzőit, termékeit, illetve szolgáltatásait. A pénteki nap második felében technikai jellegű beszélgetéseké volt a főszerep, ahol fejlesztők, programozók, projektmenedzserek és diákok a különböző IT&C eszközökbe és megoldásokba vezették be a hallgatóságot.
Fontos megemlíteni, hogy a technikai előadásokkal párhuzamosan zajlott a Startup kultúra Székelyföldön kerekasztal-beszélgetés, amely eredményeként a napokban született meg egy startup-központ létrehozásáról szóló kezdeményezés Sepsiszentgyörgyön. A tervek szerint ennek a megvalósításában pénzbeli és ingatlan biztosítása általi támogatást nyújtana a város önkormányzata, valamint több magyarországi startup szakértő és inkubációs központ támogatásával a működtetésbe betársulna a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara IT szakosztálya is.
Szerző, fotók: Palkó István-Zsolt (PR/IT Plus Klaszter)
A konferencián elhangzott elevator pitch előadások itt nézhetőek meg: